kraks vejviser 1995 realregister
Bramming Kommune
KOMMUNER
B 75 1733 13 Leder Michael L Hansen
@ 75 17 87 11 Skoleinspektør Villy Bitsch HUNDERUP SKOLE Kjærgårdvej 9 B, Hunderup 6740 Bramming @ 75 17 36 42 Førstelærer Hans Henrik Løhde NORDRE SKOLE Gabelsvej 8 6740 Bramming @ 75 17 39 66 Skoleinspektør H Eg Petersen VEJRUP SKOLE Skolevænget 3, Vejrup 6740 Bramming @ 7 5 1 9 0 0 97 Skoleinspektør Arne de Place
Anni Hansen Vicekontorchef Anker Ander sen Politiassistent Michael B. Hansen Det Konservative Folkeparti (C) 343 stemmer: Sekretær Edel Hinnerskov Centrum-Demokraterne (D) 329 stemmer: Viceborgmester, vognmand Egon Larsen Venstre (V) 1 .849 stemmer: Gårdejer Svend Madsen Advokat Flemming Damgaard Larsen Sekretær Kirsten Israelsen Børnehaveleder Annette Vallø Christensen Distriktschef Niels Lindberg Sygehjælper Kirsten Nielsen Socialistisk Liste (T) 512 stemmer: Faglærer Jørgen Larsen Udvalgs- og kommissi- onsformænd: Beredsskabskommision: Ikke alle formænds navne fo relå ved redaktionens slutning Administrativ inddeling: Amt: Roskilde Embedslægeinstitution: Roskilde Landvæsenskommissionsom råde: Roskilde Levnedsmiddelkontrol: Roskilde Kommune Politikreds: 12. politikreds Roskilde Retskreds: Vurderingskreds: Bramsnæs-Hvalsø Værnepligtsstyrelse: Købennavn Statistiske oplysninger: Areal: 8.072 ha. Antal vurd. ejendomme: 4.929 Antal indbyggere 1/10 1994: 8.401 Antal husstande: 2.644 Antal skattepligtige: 7.080 Skattepligtig indkomst 1993: 911.000.000 kr. Skattepligtig formue 1993: 1.158.000.000 kr. Kontant ejendomsværdi: 2.725.452.000 kr. Kontant grundværdi: 763.142.000 kr. Beskatning 1995: ^Udskrivningsprocent ialt: 30,27 Kommuneskat: 19,40 Kirkeskat: 0,77 Amtsskat: 10,10 Grundskyldspromille: 12,50 BRAMSNÆS MUSEUM OG ARKIV Udstilling Hornsherredvej 430, Sæby 4070 Kirke Hyllinge @ 42 40 41 22 Museumsinspektør Kirsten Jexlev Arkiv og kontor: 18. retskreds Roskilde Told- og skatteregion: Køge Valgkreds: Lejre ARKIVER Borgmesteren Kulturudvalg: Edel Hinnerskov Socialudvalg: Egon Larsen Teknik- og miljøudvalg: Anker Andersen Økonomiudvalg: Borgmesteren
Tingstedet 6, Sæby 4070 Kirke Hyllinge @ 42 40 45 06 Vekslende åbningstider Lokalt kulturhistorisk muse um for Bramsnæs Kommune (under etablering) BIBLIOTEKER EJBY BIBLIOTEK Ejby Strandvej 2 4070 Kirke Hyllinge @ 42 40 53 39 Man og tor 14-20, tir og fre 14-17, ons 10-14 Ledende bibliotekar Gunvor Møller KIRKE HYLLINGE BIBLIOTEK Præstemarksvej 10 4070 Kirke Hyllinge @ 42 40 44 67 Man 17-20, tir 10-14 og tor 13-17 Bibliotekar Ville Madsen SÆBY BIBLIOTEK Tingstedet 6, Sæby 4070 Kirke Hyllinge @ 42 40 45 06 Man 12-16, tir 15-17 og tor 18-20 Bibliotekar Ville Madsen BØRNEHAVER OG LEGESTUER BØGEN BØRNEHAVE Lyndby Gade 20, Lyndby 4070 Kirke Hyllinge @ 42 13 72 71 Leder Majken Møller 60 børn HYLLINGE-LYNDBY BØRNEHAVE Stationsvej 12 A 4070 Kirke Hyllinge @ 42 40 45 18 Leder Annette Vallø Christensen 60 børn heldags, 3-7 år MØLLEHUSET BØRNEHAVE Skolevang 3, Kirke. Sonnerup 4060 Kirke Såby @ 46 49 22 50 Leder Kjeld Hansen 66 børn ROLLINGEN BØRNEHAVE Lorentzensvej 8, Ejby 4070 Kirke Hyllinge @ 42 40 53 99 Leder Helle Bjarn Christensen 60 børn heldags, 2-7 år BRAMSNÆSVIGSKOLEN Elverdamsvej 204 4070 Kirke Hyllinge @ 42 40 51 11 Skoleinspektør Bent Frederiksen KIRKE HYLLINGE SKOLE Bygaden 51 4070 Kirke Hyllinge @ 42 40 42 30 Skoleinspektør Per Lassen KIRKE SONNERUP SKOLE Skolevang 1, Kirke Sonnerup 4060 Kirke Såby @ 46 49 90 76 Skoleinspektør Jørgen Slotsgaard SÆBY-GERSHØJ SKOLE Hornsherredvej 446, Sæby 4070 Kirke Hyllinge @ 42 40 42 15 Skoleinspektør Poul-Erik Jørgensen FOLKESKOLER
UNGDOMS- OG EFTERSKOLER
POLITI
BRAMMINGE EFTERSKOLE Gabelsvej 12
BRAMMING POLITISTATION (32.politikreds)
6740 Bramming @ 75 17 38 33 B 75 17 31 85
Set. Knuds Allé 9 6740 Bramming @ 75 17 3711
Forstander Jørgen Engkebølle BRAMMINGE KOMMUNALE UNGDOMSSKOLE Plantagevej 25 6740 Bramming @ 75 17 40 70 B 75 17 40 70 Ungdomsskoleinspektør Karsten Degnbol SYDVESTJYLLANDS EFTERSKOLE Bramming Hovedgaard Kirkebrovej 7 ÆLDREINSTITUTIONER SOLGÅRDEN PLEJECENTER Nørregade 58 Centerleder Peter Ried-Larsen 53 pladser samt 12 dagcenter pladser ØSTERGÅRDEN PLEJECENTER Nørremarken 23 6740 Bramming @ 75 17 2711 6740 Bramming @ 75 17 42 99 Forstander V Gimm
10-15, tor 10-18, lør lukket, tlf.ekspedition 8-18, lør og søn lukket
POST OG TELE
BRAMMING POSTKONTOR Jernbanegade 3 6740 Bramming @ 75 17 36 00 man-fre 10-17, lør 10-12 Postmester Villy Erik Jæger GØRDING POSTEKSPEDITION Jernbanegade 2
FORSYNINGSVÆSEN
BRAMMING FJERNVARME Grønningen 7
6740 Bramming @ 75 17 32 73
6690 Gørding @ 75 17 80 28
Varmemester Bernt Jensen GØRDING VARMEVÆRK Nørregade 55 6690 Gørding @ 75 17 80 36 Varmemester Jes Skaarup
REDNINGSBEREDSKAB
BRAMMING BRANDSTATION Industrivej 4, Vejrup
6740 Bramming @ 75 173636 Stationsleder Bent Tønder
JERNBANESTATIONER
BRAMMING STATION Jernbanegade 9 6740 Bramming @ 75 17 30 35 Overassistent K B Nikolajsen GØRDING STATION Jernbanegade 2 6690 Gørding @ 75 17 80 28 Jernbaneekspeditør Bent Gehlert
SPORTS- OG IDRÆTSANLÆG BRAMMINGE SPORTSCENTER Idræts Allé 10 6740 Bramming @ 75 17 39 90
6690 Gørding @ 75 17 86 33
Centerleder Edith Korsholm 38 pladser samt 20 dagcenter- pladser
BRAMSNÆS KOMMUNE
Inspektør Kurt Kikkenborg DARUM FRITIDSCENTER Nørrebyvej 18, Store Darum 6740 Bramming @ 75 17 93 10 Inspektør Bodil Boesen GØRDING-HALLEN Inspektør Jette Svane Inspektør Kjeld Svane HUNDERUP-SEJSTRUP IDRÆTSHAL Kjærgårdvej 9 A, Hunderup 6740 Bramming @ 75 1015 28 VEJRUP-ENDRUP FRITIDSCENTER Skolevænget 5, Vejrup ’ Skolegade 14 6690 Gørding @ 75 17 80 20
KIRKER
BRAMMINGE SOGN Nørregade 52 A 6740 Bramming @ 7 5 1 0 1 5 22
Administrationsbygningen Lyndby Gade 19, Lyndby 4070 Kirke Hyllinge @ 42 40 01 44 B 42 13 70 93 Giro 304-4300 10-12, tor till. 15-18, lør luk ket Kommunekode 251 Administration: Kommunaldirektør Lars Wilms Borgerserviceforvaltning: Forvaltningschef Knud Sterre- gaard Brandinspektør Henry Peter sen, Fanøvej 2 4060 Kirke Såby @ 42 39 24 51 Centralforvaltning: Forvaltningschef Bodil Hare Skolevæsen: Ledende skoleinspektør Bent Frederiksen Kommunalbestyrelse: Borgmester Carsten Rasmus sen Viceborgmester Egon Larsen Socialdemokratiet (A) 1.594 stemmer: Borgmester, lærer Carsten Rasmussen Konsulent Preben Dose Centerleder Gunnar Clausen Ledende hjemmevejleder
Sognepræst Elise Lind Balslev Kirken opført 1915, arkitekt H Lønborg-Jensen. DARUM SOGN Feilbergvej 15, Store Darum 6740 Bramming @ 75 17 92 20 Sognepræst Kr. Bundgård GØRDING SOGN Kirkevej 31 6690 Gørding @ 75 17 80 65 Sognepræst Rikke Aagaard Nielsen VEJRUP SOGN Engdraget 5-7, Vejrup
6740 Bramming @ 75 19 04 03
SYGEHUSE OG HOSPITALER
6740 Bramming @ 75 19 00 51 Sognepræst Henning Nørgaard VESTER NYKIRKE SOGN Engdraget 5-7, Vejrup 6740 Bramming @ 75 19 00 51 Sognepræst Henning Nørgaard
GERONTOPSYKIATRISK AFDELING/TEAM Birkevangen Grønningen 2 6740 Bramming @ 75 172011 B 75 17 46 08 Overlæge Hans Yde Thomsen
MUSIKSKOLER
TEATRE
BRAMMING KOMMUNALE MUSIKSKOLE Bramming Kommune Rådhuset
BRAMMING OG OMEGNS MUSIKFORENING Nørregade 49 6690 Gørding Formand Mogens Heiselbach
Set. Knuds Allé 7 6740 Bramming @ 75 17 33 88
266
267
268
269
270
Made with FlippingBook - Online magazine maker