kraks vejviser 1995 realregister
Faaborg Kommune
KOMMUNER
Præstegårdsvej 11, Vester Åby 5600 Faaborg @ 62 61 50 37 Formand, sognepræst Jens Rasmussen KUNSTFORENINGEN FOR FAABORG OG OMEGN Grønnegade 53 5600 Faaborg @ 62 61 06 85 Formand Bernt Stubbe Østergaard SAMMENSLUTNINGEN AF DANSKE SMÅØER Sekretariat: Hovedvejen 43, Avernakø 5600 Faaborg Sekretariatsleder Tom Asmussen Stiftet 24/3 1974 TEATERFORENING FOR FAARBORG OG OMEGN Sølvbjergvej 35, Pejrup 5600 Faaborg Formand Henrik Nielsen FAABORG MUSEUM FOR FYNSK MALERKUNST Grønnegade 75 5600 Faaborg April, maj, september og ok tober dagligt 10-16, jum-au- gust dagligt 10-17, november marts dagligt 11-15. Museumsinspektør Susanne Thestrup Truelsen Malerisamling af fynboerne oprettet 1910 af etatsråd fa brikant Mads Rasmussen. GÆRUP SKOLEMUSEUM Sybillesvej 3 A, Korinth 5600 Faaborg @ 62 65 11 05 Lør 14-16 og efter aftale Formand Frede Michaelsen KALEKO MØLLE Prices Havevej 38 5600 Faaborg @ 62 61 33 18 15/5-15/9 daglig 10.30-16.30. TÅRNET I SVANNINGE BAKKER Oden sevej 169 5600 Faaborg @ 62 65 17 77 @ 62 61 06 45 B 62 61 06 65 MUSEER OG UDSTILLINGER
STATENS BILINSPEKTION Bygmestervej 4 5600 Faaborg @ 62 61 99 15 B 62 61 75 49 Bilinspektør Peder Kjærgaard STATENS JORDBRUGSTEKNISKE FORSØGS BESTYRELSE Korinth Landbrugsskole Spanget 7, Korinth 5600 Faaborg @ 62 65 13 35 B 62 65 28 12 Formand, forstander Chr. Ermose Er sammensat af repræsen tanter for Landbrugsrådet, Landbohøjskolen, Dansk Er hvervsgartnerforening, Indu strirådet, Statens Jordbrugs- og Veterinærvidenskabelige Forskningsråd og Statens Tek- nisk-Videnskabelige Forsk ningsråd samt medarbejdere vea Statens Jordbrugstekniske Forsøg. Under bestyrelsen hø rer Statens Jordbrugstekniske Forsøg (se denne optagelse). GAMMEL MØLLEGAARD PLEJEHJEM Kirkevej 13, Horne 5600 Faaborg @ 62 6014 25 Forstander Knud Mogensen 67 pladser + dagpleje PRÆSTEKÆRGAARD PLEJEHJEM Kirkevej 16, Horne 5600 Faaborg @ 62 6010 71 26 pladser STEENSVANG PLEJEHJEM PLEJEHJEM
set, Torvet @ 62 61 06 59
Teknisk chef Mogens Bendixen Køkkenchef Gitte Ellegård Rengøringsleder Grethe Tornnøj
GALTEN KOMMUNE
RUTEBILSTATIONER
FAABORG RUTEBILSTATION c/o DSB Kiosk Banegårdspladsen 2 5600 Faaborg @ 62 61 11 74
TURISTBUREAUER
FAABORG TURISTBUREAU Havnegade 2 5600 Faaborg @ 62 61 07 07 B 62 61 33 37 Turistchef Olav Hollenvad
Rådhuset Søndergade 27 8464 Galten
SPORTS- OG IDRÆTSANLÆG
@ 86 94 33 11 B 86 94 45 22 Giro 301-4584 Man-ons 10-15, tor 10-17.30, fre 10-12, lør lukket Kommunekode 703 Administration: Kommunaldirektør Mogens Winther Centralforvaltning: Økonomichef Mogens W in ther Kultur- og socialforvalt ning: Kultur- og socialchef Steffen Røhl Skoletandlæge Ole Pinnerup Teknik- og miljøforvalt ning: Kommuneingeniør Ole Otto- sen Brandinspektør Paul Jakob sen, lok. 640 Kommunalbestyrelse: Borgmester Leif Jensen Viceborgmester Tage Nielsen Socialdemokratiet (A) 2.150 stemmer: Borgmester Leif Jensen Lærer Søren Sørensen Lægesekretær Ulla Karlsen Fuldmægtig Lis Weiling Driftsleder Kjeld Christensen Kontorbestyrer Bente Johan sen Pædagog Birgit Jensen Det radikale Venstre (B) 346 stemmer: Viceborgmester, klubleder Tage Nielsen Det konservative Folkeparti (C) 339 stemmer: Direktør Jørgen Schultz Venstre (V) 2.186 stemmer: Overlærer Jens Grønlund Landmand Anton Laursen El-installatør Kjeld Hansen Politiassistent Kristian Linds kov Jensen Ekspeditrice Inge Lise Nielsen Udvalgs- og kommissi- onsformænd: Beredskabskommision: Ole Ottosen Folkeoplysningsudvalg: Leif Christoffersen Huslejenævn: Hans Otto Jensen Skatteankenævn: Karen Lindemann Socialudvalg: Søren Sørensen Teknik- og miljøudvalg: Jens Grønlund Økonomiudvalg: Borgmesteren Administrativ inddeling: Amt: Århus Embedslægeinstitution: Århus Landvæsenskommissionsom- råde: Århus 4. område Levnedsmiddelkontrol: Århus Kommune Kulturudvalg: Tage Nielsen
BØGEBJERGHALLEN Bøgebjergvej 11, Vester Åby 5600 Faaborg @ 62 61 62 66
UNGDOMS- OG EFTERSKOLER
Bestyrer Gert Skøtt FAABORG STADION Stadionvej 4 5600 Faaborg FAABORGHALLEN
BERNSTORFFSMINDE EFTERSKOLE Bernstorffsminde 4, Korinth 5600 Faaborg @ 62 65 12 29 Forstander Henning Busk FAABORG KOMMUNALE UNGDOMSSKOLE Grønnegade 40 5600 Faaborg @ 62 61 40 66 Ungdomsskoleinspektør Steen Rasmussen KORINTH EFTERSKOLE - SPEJDERSKOLEN Kaj Lykkes Vej 9, Korinth 5600 Faaborg @ 62 65 10 67 B 62 65 23 05 Forstander Axel Justesen MARTHASKOLEN FAABORG Fritz Sybergs Vej 11 5600 Faaborg @ 62 61 86 33 Ungdomsskoleleder Gerda N Petersen VEJERE OG MÅLERE STATSAUTORISERET VEJER OG MÅLER I FAABORG Færgevej 25 A 5600 Faaborg @ 62 61 14 44 B 62 61 04 05 Vejer, måler Jens Storm Jens Storm @ 62 61 14 44 VOKSENUNDERVISNING VUC FAABORG Sundagervej 42 5600 Faaborg @ 62 61 83 51 B 62 61 73 51 Forstander Susanne Møller Duus 5600 Faaborg @ 62 61 67 91 TØMMERGÅRDEN DAG- OG TRÆNINGSCENTER Tømmergården 6 5600 Faaborg @ 62 61 20 40 & 62 61 14 40 (Beskyttede boliger) Centerleder Merete Holck ÆLDRECENTER PÅ SYBILLESVEJ Sybillesvej 82, Korinth 5600 Faaborg @ 62 65 16 78 ÆLDREINSTITUTIONER LYSBJERGCENTERET, ÆLDRECENTER j^sbjergvænget 23, Vester
Sundvænget 8 5600 Faaborg @ 62 61 06 06 Bestyrer Claus Johansen HORNE HALLEN Skolevej 2 A, Horne 5600 Faaborg @ 62 60 17 62 Inspektør Svend Erik Jørgensen KLINTENS BADEANSTALT Klinte Allé 5600 Faaborg KORINTH HALLEN Vinkelvej 5, Korinth 5600 Faaborg @ 62 65 14 35 Inspektør Leif Henriksen SVANNINGEHALLEN Kirkegyden 24, Svanninge 5642 Millinge @ 62 61 81 83 Inspektør Poul Erik W itt FAABORG SYGEHUS Odensevej 51 5600 Faaborg @ 62 61 09 01 B 62 61 06 11 & 62 61 39 52 15-16 og 18.30-19.30 Sygehusledelse: Sygehuschef Hans Ringmarcher Souschef Kaj Rohde Pedersen Cheflæge Anders Bertel Larsen Chefsygeplejerske Eva Egelund Medicinsk afdeling: Administrerende overlæge Anne Grete Mikkelsen Overlæge Lars Tougaard Oversygeplejerske Dorte Lange Nielsen Overfysioterapeut Eva Eskesen Kirurgisk afdeling: Administrerende overlæge v Søren Henrichsen Overlæge Sten Ulbak Viceforstander Lisbeth Pedersen Anæstesiafdeling: Administrerende overlæge Søren Clemensen Viceforstander Lisbeth Pedersen Røntgenafdeling: Overlæge Mogens Honoré Oversygeplejerske Dorte Lange Nielsen Laboratorium: Ledende laborant Ib Johansen Jordemodercenter: Centerleder Anne Uller SYGEHUSE OG HOSPITALER
Assensvej 446 5642 Millinge @ 62 68 12 08 40 pladser
POLITI
FAABORG POLITISTATION (26. politikreds)
Østergade 51 5600 Faaborg @ 62 61 14 48 B 62 61 35 11
POLITISKE PARTIER
SOCIALDEMOKRATIET FÅBORG KREDS Brahesmindeparken 11 5600 Faaborg @ 62 61 17 29
MUSIKSKOLER
FAABORG KOMMUNALE MUSIKSKOLE Søboparken 9, Korinth 5600 Faaborg @ 62 65 15 40 Leder Niels Knudsen
POST OG TELE
FAABORG POSTKONTOR Banegårdspladsen 4 5600 Faaborg @ 62 61 03 00 10-17, lør 10-12 Postmester Else Mørkboe
OFFENTLIGE MYNDIGHEDER
FYNS STATSSKOVDISTRIKT Sollerup Sollerupvej 22 5600 Faaborg @ 62 65 17 77 B 62 65 17 22 Statsskovrider Ole Livbjerg Klitgaard FAABORG VURDERINGSKREDS Strandparken 50, Faldsled 5642 Millinge @ 62 6811 15 Vurderingsformand Bent Pedersen
RETSVÆSEN
RETTEN I FAABORG Dommerkontoret (38. rets kreds) Østerbrogade 48 5600 Faaborg @ 62 61 12 59 & 62 61 23 61 (Tinglysningskontoret) B 62 61 12 11 8-15, tingbogsoplysninger 9- 12 Dommer Marianne Christiansen Retsdagtir. Retslokale Tinghu
616
620
617
618
619
Made with FlippingBook - Online magazine maker