kraks vejviser 1994 realregister
Bramming Kommune
KOMMUNER
rektør John Steensen Gårdejer Holger Bendiksen Landmåler Mogens Eriksen Pædagogmedhjælper Signe Jensen Gårdejer Christian Heick Gårdejer Henning Nielsen Vagtmester Rud Nielsen Advokat Henning Thiim Fremskridtspartiet (Z) 364 stemmer: Uddeler Peter Jessen Folkelisten (Å) 776 stemmer: Lektor Tommi Larsen SFO-leder John Pedersen Udvalgs- og kommissi- onsformænd: Beredskabskommission: Socialudvalg: Signe Jensen Teknik- og miljøudvalg: Rud Nielsen Økonomiudvalg: Borgmesteren Administrativ inddeling: Amt: Ribe Dommerkontor: Ribe Kommune Embedslægeinstitution: Ribe Landvæsenskommissionsom råde: Ribe Levnedsmiddelkontrol: Ribe Kommune Politikreds: 32. politikreds Ribe Retskreds: 47. retskreds Ribe Told- og skatteregion: Esbjerg Valgkreds: Ribe Vurderingskreds: Helle Kommune Værnepligtsstyrelse: Sønderborg Statistiske oplysninger: Areal: 16.800 na. Antal vurd. ejendomme: 4.869 Antal indbyggere 1/10 1993: 13.105 Antal husstande: 5.140 Antal skattepligtige: 10.702 Skattepligtig indkomst 1992: 1.151.160.000 kr. Skattepligtig formue 1992: 1.199.448.000 kr. Kontant ejendomværdi: 3.256.501.000 kr. Kontant grundværdi: 644.596.000 kr. Beskatning 1994: Udskrivningsprocent ialt: 29,6 Kommuneskat: 18,9 Kirkeskat: 0,8 Amtsskat: 9,9 Grundskyldspromille: 6,0 ADVOKATVAGT BRAMMING ADVOKATVAGT (Mundtlig retshjælpskontor) Bramming Kommune Rådhuset Borgmesteren Erhvervsrådet: Borgmesteren Folkeoplysningsudvalg: Niels Christian Beck Kulturudvalg: Mogens Eriksen Skatteankenævn: N EChristiansen
Skoleinspektør Niels Aagensen GØRDING SKOLE
Sognepræst Rikke Aagaard Nielsen VEJRUP SOGN Engdraget 5-7, Vejrup
@ 75 17 37 80 Formand Werner Hansen
ARKIVER
BRAMMING KOMMUNES HISTORISKE ARKIVER Darum Skole Nørrebyvej 12 A, Store Da rum 6740 Bramming @ 75 17 93 30 Arkivleder Jens Hedegård Rasmussen
UNGDOMS- OG EFTERSKOLER
Nørregade 72 6690 Gørding @ 75 17 8711 Skoleinspektør Villy Bitsch HUNDERUP SKOLE Kjærgårdvej 9 B, Hunderup 6740 Bramming @ 75 17 36 42 Førstelærer Hans Henrik Løhde NORDRE SKOLE Gabelsvej 8 6740 Bramming @ 75 17 39 66 Skoleinspektør H Eg Petersen VEJRUP SKOLE Skolevænget 3, Vejrup 6740 Bramming @ 75 19 00 97 Skoleinspektør Arne de Place
6740 Bramming @ 75 19 00 51 Sognepræst Henning Nørgaard VESTER NYKIRKE Engdraget 5-7, Vejrup 6740 Bramming @ 75 19 00 51 Sognepræst Henning Nørgaard
BRAMMINGE EFTERSKOLE Gabelsvej 12
6740 Bramming @ 75 17 38 33
Forstander Jørgen Engkebølle BRAMMINGE KOMMUNALE UNGDOMSSKOLE Plantagevej 25 6740 Bramming @ 75 17 40 70 Ungdomsskoleinspektør Karsten Degnbol SYDVESTJYLLANDS EFTERSKOLE Bramming Hovedgaard Gabelsvej 37 AMU-CENTER VESTJYLLAND Industrivej 7, Vejrup 6740 Bramming @ 7 9 14 03 22 Centerleder John Jensen ÆLDREINSTITUTIONER SOLGÅRDEN PLEJECENTER Nørregade 58 6740 Bramming @ 7 5 1 7 2 7 1 1 Centerleder Peter Ried-Larsen 53 pladser samt 12 dagcenter pladser ØSTERGÅRDEN PLEJECENTER Nørremarken 23 6690 Gørding @ 75 17 86 33 » Centerleder Edith Korsholm 38 pladser samt 20 dagcenter- pladser Administrationsbygningen Lyndby Gade 19, Lyndby 4070 Kirke Hyllinge @ 42 40 01 44 B 42 13 70 93 Giro 304-4300 10-12, tor till. 15-18, lør luk ket Kommunekode 251 Administration: Kommunaldirektør Poul Thor- dal Christensen Borgerserviceforvaltning: Forvaltningschef Knud Sterre- Irandinspektør Henry Peter sen, Fanøvej 2 4060 tørke Såby @ 42 39 24 51 Centralforvaltning: Forvaltningschef Bodil Hare Skolevæsen: Ledende skoleinspektør Bent Frederiksen Kommunalbestyrelse: Borgmester Carsten Rasmus- 220 6740 Bramming @ 75 17 42 99 Forstander V Gimm VOKSENUNDERVISNING BRAMSNÆS KOMMUNE
BIBLIOTEKER
BRAMMING HOVEDBIBLIOTEK Set. Knuds Allé 2 6740 Bramming
POLITI
@ 75 17 35 77 B 75 1014 28 Man, ons og fra 13-19, tir og tor 10-17.30, lør 10-13 Bibliotekar Stig Hegn Bibliotekar Sofie Petersen DARUM BIBLIOTEK Møllebakken 3, Store Darum 6740 Bramming @ 75 17 93 90 Ons 13.30-17.30 Bibliotekar Bente Kann ENDRUP BIBLIOTEK Hovedvej A1 23, Rebelsig 6740 Bramming @ 75 19 1417 Man 15-18 Bibliotekar Solveig Smidt GØRDING BIBLIOTEK Nørregade 74 6690 Gørding @ 75 17 83 48 Tir 13-18, tor 10.30-18 Bibliotekar Elisabeth Rasmussen HUNDERUP BIBLIOTEK Kjærgårdvej 9 6740 Bramming Tir 14-15 Bibliotekar Elly Lorentzen VEJRUP BIBLIOTEK Skolevænget 3 6740 Bramming Tir 16-19, tor 13-16 Bibliotekar Ingrid Jensen 6740 Bramming @ 75 17 36 36 Brandvagtsleder Th. Jensen ERHVERVSRÅD BRAMMINGE ERHVERVSRÅD Porsholtparken 52 6740 Bramming @ 75 17 20 03 Formand Henning Thiim FAGSKOLER RIBER KJÆRGÅRD LANDBRUGSSKOLE Kjærgårdvej 31, Hunderup 6740 Bramming @ 75 1729 00 B 75 17 25 05 Forstander Jens Okholm BAKKEVEJENS SKOLE Plantagevej 25 6740 Bramming @ 75 17 30 22 Skoleinspektør Knud Jensen DARUM SKOLE Nørrebyvej 12, Store Darum BRANDVÆSEN OG REDNINGSKORPS BRAMMING BRANDSTATION Industrivej 4, Vejrup FOLKESKOLER
BRAMMING POLITISTATION (32.politikreds)
Set. Knuds Allé 9 6740 Bramming @ 75 17 3711
10-15, tor 10-18, lør lukket, tlf.ekspedition 8-18, lør og søn lukket
FORSYNINGSVÆSEN
POST OG TELEGRAF
BRAMMING FJERNVARME Grønningen 7
BRAMMING POSTKONTOR Jernbanegade 3 6740 Bramming @ 75 17 36 00 man-fre 10-17, lør 10-12 Postmester Villy Erik Jæger GØRDING POSTEKSPEDITION Jernbanegade 2
6740 Bramming @ 75 17 32 73
Varmemester Harry Spangsberg Sørensen GØRDING VARMEVÆRK Nørregade 55 6690 Gørding @ 75 17 80 36 Varmemester Jes Skaarup
6690 Gørding @ 75 17 80 28
FRITIDSUNDERVISNING
SPORTS- OG IDRÆTSANLÆG BRAMMINGE SPORTSCENTER • Idræts Allé 10 6740 Bramming @ 75 17 39 90
BRAMMING KOMMUNALE MUSIKSKOLE Bramming Kommune Rådhuset
Set. Knuds Allé 7 6740 Bramming
@ 75 17 33 88 B 75 1733 13 Leder Michael L Hansen
Inspektør Kurt Kikkenberg DARUM FRITIDSCENTER Nørrebyvej 18, Store Darum 6740 Bramming @ 75 17 93 10 Inspektør Bodil Boesen GØRDING-HALLEN Inspektør Kurt Hartmann HUNDERUP-SEJSTRUP IDRÆTSHAL Kjærgårdvej 9 A, Hunderup 6740 Bramming @ 75 1015 28 VEJRUP-ENDRUP FRITIDSCENTER Skolevænget 5, Vejrup SYGEHUSE OG HOSPITALER RIBE AMTSSYGEHUS GERONTOPSYKIATRISK AFDELING/TEAM Birkevangen Grønningen 2 6740 Bramming @ 7 5 1 7 2 0 1 1 Overlæge Hans Yde Thomsen 6740 Bramming @ 75 19 04 03 Skolegade 14 6690 Gørding @ 75 17 80 20
JERNBANESTATIONER
BRAMMING STATION Jernbanegade 9 6740 Bramming @ 7 5 17 30 35 Overassistent K B Nikolajsen GØRDING STATION Jernbanegade 2 6690 Gørding @ 75 17 80 28 Jernbaneekspeditør Bent Gehlert 6740 Bramming @ 7 5 1 7 32 63 Sognepræst Poul Martin Haahr Kirken opført 1915, arkitekt H Lønborg-Jensen. Nørregade 52 A 6740 Bramming @ 7 5 1015 22 DARUM SOGN Feilbergvej 15, Store Darum 6740 Bramming @ 75 17 92 20 Sognepræst Kr. Bundgård GØRDING SOGN Kirkevej 31 BRAMMINGE SOGNS KORDEGNEKONTOR KIRKER BRAMMINGE SOGN Nørregade 52
Set. Knuds Allé 7 6740 Bramming •S175 17 33 88 B 75 1733 13 Åbent tor 17-18
TEATRE
BRAMMING OG OMEGNS TEATER- OG MUSIKFORENING
6740 Bramming @ 75 17 90 47
6690 Gørding @ 75 17 80 65
Jernbanegade 6 ,6740 Bramming 219
217
218
216
Made with FlippingBook Annual report