kraks vejviser 1994 realregister
Allerød Kommune
KOMMUNER
Beredskabskommission: Borgmesteren Boligkommission: Sven Leffland Beskæftigelsesuddvalg: Olav B Christensen Folkeoplysningsudvalg: Bent Mathiesen Husleienævn: Poul Brinker Kultur- og planudvalg: Kurt Hansen Skatteankenævn: Mogens Halberg Socialudvalg: Bent Mathiesen Udvalget for teknik og miljø: Flemming Villandsen Økonomiudvalg: Eva Nejstgaard Adm inistrativ inddeling: Amt: Frederiksborg Embedslægeinstitution: Fre deriksborg Landvæsenskommissionsom råde: Frederiksborg 2. områ de Levnedsmiddelkontrol: Hille rød Politikreds: 10. politikreds Hillerød Retskreds: 15. retskreds Hille rød Told- og skatteregion: Hille rød Valgkreds: Hillerød Vurderingskreds: Farum Værnepligtsstyrelse: Køben havn Statistiske oplysninger: Areal: 6.729 ha. Antal vurd. ejendomme: 7.375 Antal indbyggere 10/1 1993: 21.779 Antal husstande: 8.378 Antal skattepligtige: 18.366 Skattepligtig indkomst 1992: 2.742.642.000 kr. Skattepligtig formue 1992: 3.153.115.000 kr. Kontant ejendomværdi: 8.778.292.000 kr. Kontant grundværdi: 2.874.476.000 kr. Beskatning 1994: Udskrivningsprocent ialt: 29,0 Kommuneskat: 18,6 Kirkeskat: 0,6 Amtsskat: 9,8 Grundskyldspromille: 7,0 ADVOKATVAGT ALLERØD ADVOKATVAGT (Mundtlig retshjælpskontor) Hovedbiblioteket Skovensvej 4 3450 Allerød Åbent 2. og 4. tor 16-18
3540 Lynge @ 42 18 77 05 B 42 18 71 12 Man, tir og tor 14-20, 1/5- 31/8 dog 14-19, fre 14-16, lør 10-14, ons lukket
@ 42 27 37 69 Leder Lars Peter Nielsen
3450 Allerød @ 42 27 25 55 Bestyrer Norma Drost 14 pladser
ÆLDREINSTITUTIONER
ÆLDREKULTUR-CENTRET DAMGÅRDSHAVE
GYMNASIER, HF OG STUDENTERKURSUS ALLERØD GYMNASIUM Rådhusvej 6 3450 Allerød @ 42 27 75 55 B 48 14 22 70 Rektor Jørgen Castenschiold
Damgårdsvej 12 2620 Albertslund @ 42 64 98 22 ALLERØD KOMMUNE
POLITI
FAGLIGE FORENINGER
ALLERØD POLITISTATION (10. politikreds) Kirkehavegård Kirkehaven 10 3450 Allerød @ 42 2714 48 Åbent tir 9-12, tor 15-17.30, lør lukket BLOUSTRØD POLITISTATION Bloustrød Skole Kærvej 10 3450 Allerød @ 4 8 1 4 1 4 48 Åbent tir 9-12 og tor 15-17.30 LYNGE POLITISTATION (10. politikreds) Lynge Skole Vea Gadekæret 15 3540 Lynge @ 42 18 60 26 Åbent tir 9-12, tor 15-17.30 ALLERØD POSTKONTOR M D Madsens Vej 2 3450 Allerød @ 42 27 26 26 Man-fre 10-17, lør 10-12 Postmester Henry Sørensen HILLERØD POSTKREDS SALGSAFDELING M D Madsens Vej 2 3450 Allerød @ 42 2 7 1516 Man-fre 8.30-15, lør lukket POST OG TELEGRAF
DANSK GRAFOLOGISK SELSKAB Æblehaven 7 3450 Allerød @ 42 2716 66 Formand Else Steenstrup . Stiftet 1952
JERNBANESTATIONER
ALLERØD STATION Allerød Stationsvej 4 A 3450 Allerød @ 42 27 20 25
FOLKESKOLER BLOVSTRØD SKOLE Kærvej 10 3450 Allerød @ 42 27 32 00 Skoleinspektør A Knud Andersen ENGHOLMSKOLEN
Rådhuset Rådhusvej 1 3450 Allerød
KIRKER
@ 48 10 01 00 Giro 600-9980 8-18 man og tor 8-15 tir og ons 8-12 fre Kommunekode 201 Økonom isk/adm in istrativ forvaltning: Kommunaldirektør, cand.jur., civiløkonom S H Svendsen Fællesforvaltning: Direktør Ole Carlslund Personforvaltning: Direktør Hanne Lindstrøm Teknisk forvaltning: Direktør, stadsingeniør, cand.polyt. Anders Bille Brandinspektør Holger Peter sen Kultur- og Udviklingsafde ling: Direktør Peter Reedtz Funder Børn- og ungechef Flemming Olsen Ledende skolepsykolog Kar sten Schjødt Pædagogisk-psykologisk råd givning, Allerød Rådhus Kommunalbestyrelse: Borgmester Eva Neistgaard 1. viceborgmester Kurt Han sen 2. viceborgmester Ib Skov- gaard Nielsen Socialdemokratiet (A) 2.088 stemmer: 2. viceborgmester Ib Skov- gaard Nielsen Gurli Nielsen Flemming Villandsen Leif Max Hansen Det Radikale Venstre (B) 591 stemmer: Knud Loft Rasmussen Det konservative Folkeparti (C) 2.100 stemmer: Borgmester Eva Nejstgaard Erik Lund Henrik Mørup Kjel Bording Johansen Socialistisk Folkeparti (F) 2.054 stemmer: 1. viceborgmester Kurt Han sen Lea Herdal Svend Melby Allerød Venstre (V1) 1.898 stemmer: Jørn Nyegaard Poulsen Jette Rask Børge Gintberg Morten Mortensen Venstre (V2) 2.540 stemmer: Olav B Christensen Oskar Jensen Hal Bent Rasmussen Bent Mathiesen Sven Leffland Udvalgs- og komm issi- onsformænd:
BLOVSTRØD SOGN Kærvej 20 3450 Allerød @ 42 27 20 01 Sognepræst Otto Nielsen LILLERØD SOGN Kirkevænget 1 A 3450 Allerød @ 42 27 25 36 Sognepræst Asger Obdrup LILLERØD SOGNS @ 42 2715 44 LYNGE SOGN Ved Gadekæret 2 B 3540 Lynge @ 42 18 70 28 Sognepræst, provst H C Bang-Rasmussen LYNGE OG UGGELØSE SOGNE KIRKEKONTOR Ved Gadekæret 2 C 3540 Lynge @ 42 18 85 56 UGGELØSE SOGN Ved Gadekæret 2 B 3540 Lynge @ 42 18 70 28 Sognepræst, provst H C Bang-Rasmussen LYNGE OG UGGELØSE SOGNE KIRKEKONTOR Ved Gadekæret 2 C 3540 Lynge @ 42 18 85 56 KIRKEKONTOR Kirkehavegård Kirkehaven 5 3450 Allerød
Rådhusvej 5 3450 Allerød @ 42 27 57 00 Skoleinspektør Hanne Engstrøm LILLERØD SKOLE Frederiksborgvej 65 3450 Allerøa @ 42 27 20 61 Skoleinspektør Steen Karlsson LYNGE SKOLE Ved Gadekæret 15 3540 Lynge @ 42 18 7017 Skoleinspektør Arne Thøgersen RAVNSHOLTSKOLEN Søparken 1 3450 Allerød @ 42 27 62 00 Skoleinspektør Flemming Mørch SKOVVANGSKOLEN
SOCIALE OG HUMANITÆRE FORENINGER ALDRIG MERE KRIG Landskontor: Skovbrynet 5 3450 Allerød @ 42 27 27 35 Stiftet 1926
Ørnevang 88 3450 Allerød @ 42 27 47 88 Skoleinspektør Nikolaj Baadegaard TOKKEKØBSKOLEN
SPORTS- OG IDRÆTSANLÆG
Ørnevang 23 3450 Allerød @ 42 27 56 00 Skoleinspektør Lasse Larsen
BLOVSTRØD SVØMMEHAL Byagervej 12 3450 Allerød @ 42 2710 38 Overbademester Jørgen Drewes BLOVSTRØDHALLEN Sortemosevej 20 3450 Allerød @ 42 2710 26 Inspektør Erling Petersen CENTERHALLEN Frederiksborgvej 34 3450 Allerøa @ 42 27 68 54 Halinspektør Geert Lillegaard ENGHOLM SVØMMEHAL
KULTURELLE OG SELSKABELIGE FORENINGER
FORSVARET
HJEMMEVÆRNSDISTRIKT 91 BIRKERØD Lundehøjgård Hesselgardsvej 42 3460 Birkerød @ 42 81 01 51 & 42 81 01 53 B 42 81 23 50 FORSYNINGSVÆSEN ENGHOLM VARMECENTRAL
ALLERØD KUNSTFORENING Rådyrvænget 50 3450 Allerød @ 42 88 15 66 Formand, civilingeniør Bjarne Allan Olsen
ARKIVER
LOKALHISTORISK ARKIV OG FORENING I ALLERØD KOMMUNE Frederiksborgvej 59 3450 Allerøa @ 42 27 08 91
NEDERLANDSE VEREINIGING IN DENEMARKEN Mødekærgårdsvej 10 3540 Lynge @ 42 18 82 55 Fru LJacoby Petersen Stiftet 31/1 1941
Rådhusvej 3 3450 Allerød
@ 42 27 23 61 LILLERØD ØST VARMECENTRAL Solvang 2 3450 Allerød @ 42 27 42 60
tir 9-13 og efter aftale Leder Birthe Skovholm Petersen
Rådhusvej 5 3450 Allerød @ 42 27 35 48 ENGHOLMHALLEN
PLEJEHJEM
BIBLIOTEKER
DE QAMLES HUS I LYNGE Hillerødvej 48 354(\Lynge @ 42\18 70 49 Centersygeplejerske Hanne Liliedahf 21 pladser. SOLVÆNGET PLEJEHJEM Kirkehaven 2
Rådhusvej 5 3450 Allerød @ 42 27 57 00 LILLERØD-HALLERNE Banevang 7 3450 Allerød @ 42 27 53 71 Halinspektør Niels Nielsen
ALLERØD HOVEDBIBLIOTEK Skovensvej 4 3450 Allerød
FRITIDSUNDERVISNING
@ 42 27 35 80 S 42 27 73 66
ALLERØD KOMMUNALE MUSIKSKOLE Lyngevej 198 3450 Allerød
Man-tor 11-20, 1/5-31/8 dog 11-19, fre 11-16, lør 10-14 LYNGE BIBLIOTEK Hillerødvej 48 A
121
122
124
125
123
Made with FlippingBook Annual report