Kraks vejviser 2006 2007 gaderegister A-Å

65

ABILDGAARDSGADE

Husregister for København og Omegn Grænsen for registrets område, se side 12

\

(Rikke Bøllingtoft) Bøllingtoft Rikke 35 2510 20 Jesper Nielsen 35 55 74 74

ABEL CATHRINES GADE

ABELSVEJ

(A/B Rosenåen)

Mortensen Kirsten 43 62 2142 Rasmussen Jørgen 43 6213 96

1654 København V

* 1 I * 1 2Anne Riber Petersen 33 25 70 46 Petersen Jonas Meyer 33 21 1264 * Bak Anders 33 79 00 48 Susanne Colstrup 33 25 1281

31

2880 Bagsværd

Kort 127 Bl

33 Petersen Brian 43 62 81 18 35 ' Funch Martin 43 62 86 00

Kort 148 C5-D6

(Legatstifterinde d. 1676)

(519-E2.350-G595.7) (Anne Marie Rosager) 520-E3.100-G595.7) (Cari Vang Petersen og Marie-Louise Andreasen) Petersen Carl Vang 35 38 77 52 Petersen Cari Vang 35 38 77 57 ' Andreasen Marie-Louise 35 38 77 52 (521-E3.050-G595) (Peter Japsen og Gudrun Susann Albeck) 522-E3.050-G594.3) (Michael Rygenring Adsersen) ’ Adsersen Michael 35 42 4156 (523-E3.050-G594.3) (Eva Petersen) 2 Barteis Petersen Og Petersen Jørgen Eva 35 26 1451 J524-E3.050-G595) Søren Freiesleben Sørensen) 525-E3.550-6607,2) (Jørgen Abildgaard Jensen) ’ Abildgaard Jørgen 35 42 80 46 Hjort Tobias Abildgaard 35 42 80 46 Kuehn Susanne 35 42 80 46 (531-E3.650-G607J2) (Dorte Mikkelsen Nørgaard) (532-E2.300-G594.3) 533-E3.050-G594.3) (Bente Daugaard) Daugård Bente 47 74 55 60 • Boberg Anne-Marie Daugaard 35 43 54 51 (534-E3.050-G594.3) (Hanne Juvik og Jørgen Hakon Henningsen) ' Direktør Jørgen Henningsen og Hanne Juvik 39 62 98 91 535-E3.050-G594.3) (Arild Holm) 'Holm Arild 35 38 1559 (536-E3.100-G595) (Signe Hallas-Møller) •Møller Signe 35 43 00 47 (537-E3.100-G595) (539-E2.950-G594.3) Ingeborg Westenholz) 540-E2.950-G594.3) Michael Juhl Fedders og Trine Fedders) 541-E3.050-G594.3) Bjørn Ezban Rasmussen) 542-E3.500-G607.2) (Mogens Fenger og Synnøve Christina Falk Rønne) Fuglheim Dan 35 26 59 07 Jørgensen Bent 35 26 36 57 (544-E3.050-G594.3) (Mogens Kappel og Marianne Lund) Kappel Mogens 35 26 01 43 (545-E3.050-G594.3) Bemhoft Jakob 35 38 03 60 (546-E3.050-G594.3) (Hanne Merete Edeling) Johan Hanne Edeling Cari 35 42 99 97 (547-E3.100-G595) ' Fenger Mogens 35 38 44 65 Mogens Fenger 35 38 62 39 I543-E3.050-G594.3) (Den Selvejd Inst. Bedre Boliger) (Astrid Søgaard Mathiasen) ' DenbækAme35 43 1614 (538-E2.300-G594.3) 1von Rosen Andreas 35 5514 56 2 von Rosen Gustav 35 38 32 09

37

39

Lund Inge 43 62 66 14 Olsen Birgitte 43 62 06 54 Niclasen Ellen 43 62 23 84 Ulhauge John 43 64 14 54

Kommune: Gladsaxe Kommune

Kommune: Københavns Kommune

* Anttila Birgitta 33 22 22 89 8Gottlieb David 33 79 79 51 23Andersen Pia 36 1637 87

2 4

Sogn: Stengård Valgkr.: Gladsaxe Politikr.: Gladsaxe

39

Sogn: Maria

Valgkr.:Vesterbro

8

31 (711-E7.400-G1.140)

Lilhauge Ulian 43 64 ,4 54 10 Jensen Frank Reiner 43 62 0163 12 Lund Tove 43 62 27 65 14 Diness Søren-Peter Jensen 43 64 92 40 16 Sørensen Gitte 43 64 04 24 18 Brandt Ole Hem.nr. 22 Knudsen Dorthe 43 64 62 67

Politikr.: København Politist.: 7 Kvarter: Udenbys Vester Lokalcenter: 6

3 Nielsen Eva Møller 44 98 39 03 5 Rasmussen Peter 44 98 76 61 7 Hansen Bent 44 44 00 15 9 Johnsen Poul 44 98 87 96 11 Killendahl Bente 44 98 1611 13 Finni Lundt 44 98 83 16 17 Saabye Birgit Anette 44 44 88 36 19 Mortensen Erling B 44 98 69 20 21 Lyngsby Ulla 41 5941 42 23 Meier Kristina 44 44 68 30 25 Kæde Jeanne 44 44 07 38 Lohmann Palle 44 44 07 38 27 Preuthun Frank Louis 44 44 31 66 35 Wisbøl Hanne Ehlert 39 56 54 12 37 L Mørck 44 44 03 23 2 Misser Jette 44 44 45 56 6 Jensen Lars Martini 44 98 49 88 8 Jensen K44 98 78 91 10 Jord-Og Betonarbejder Hans Jørgen Vestergaard 44 98 17 67 12 Klug Tina 44 44 90 77 18 Bruun Leif 44 98 80 47 20 Pettersson Use-Lotte 44 44 50 03 22 Strømsted B 44 49 49 31 28 ’ Børnehaven Stenhøj 44 98 65 15

(A/B Abel Cathrines Gade 31) k Tattoo Mik 33 22 13 17 ’ Larsson Ylva Ingeborg 33 3,45 64 2 Pedersen Tove 33 22 82 93 3 Pihi Vibeke 33 79 20 26 4 Veen Nadine Memhave Ten 33 2141 49 8Thorup Morten Boel 33 79 61 45 33-33B (706-E7.750-G1.921.9) 33 Christensen Anitta 33 25 90 75 4 Johansen Pia 33 22 99 10 1Advokat Michael Casana 33 31 60 33 Schultz - Casana ApS 70 25 82 00 2 Mortensen Anja 33 25 42 48 Pedersen PerAgerskov 33 24 93 09 6 (70X-E12.400-G4.114,4) -Viktoriagade 11) (A/B Abel Cathrinesgade 6/ Viktoriagade 11) 3 Bille-Hansen Ellen 33 24 00 40 Dahl Kresten-Erik 33 23 92 40 Dahl Marie-Chantal 33 23 92 40 4 Dahl Claus 33 86 16 18 8-10 (646-E10.800-G1.849.6) 8 ’ Søndergaard Jytte 32 54 22 51 2 Møller Linda 33 25 75 86 3 Hansen John 33 24 52 70 10 • O’Reilly Stephen 33 23 48 23 Semb Synne 33 23 48 23 ’ Hols, Kristoffer Germund 33 32 1080 3Vasegård Lene 33 24 92 84 ,2 (647-E6.950-G1.001,1) 2 Thomas Hertzum 33 2 , 92 40 14-16 (126-E14.600-G3.552.4) (A/B Abel Cathrinesgade 14-16) 14 Københavns Jobcenter 82 56 38 00 •Andersen Kai 33 21 01 16 ’ Pedersen Brian 33 79 05 70 2 Bencke Peter Stokholm 33 26 37 27 Carlsson Rikke Birgitte Ewald 33 26 37 27 16 k Videokælderen v/Allan Andersen 33251679 2 Stephen Nunthavadee 33 2513 20 3Jakobsen Kenneth 33 3109 12 Kring Kurt Friberg 33 24 52 67 4 LaursenJan 33 24 55 41 Laursen Jan Ejnar 33 24 55 41 18 (—Istedgade 19. Lille Istedgade 1) City Salon 33 23 35 68 1Anthony Keld 33 21 82 67 Frederiksen M 33 31 17 75 ’ Tufvesson Inge 33 22 40 55 2 Larsen Bent 32 59 21 17 Nina Thomsen 44 44 99 00

41

A

1-3A(377-E24.800-G3.028)

43

(A/B Abel Cathrinesgade 1-3 A) 1 • Brunken Christina 33 31 1403 Sonniks Dorthe Sø 33 2159 56 1 Nielsen Kurt Westh 33 2 , 32 00 2 Sørensen Vagn 33 22 23 43 3 Maegaard Christian 33 31 30 31 Olsen Kann 33 21 33 34 4 RolH Nanna 35 42 76 52 8 Iversen Ann 33 23 19 10 Wind Alexandra Karina 33 22 02 10 3 k African House 33 23 23 91 ' Daugberg Nikolaj 33 23 88 90 2 Jensen Eva Stokbro 33 2514 25 3 Yoshida Marie Misao 33 21 64 94 8Wallner Ariel Norback 33 31 1006 3A 4Fromberg Carsten 33 313311 7-11 (72d-E22 000-G4 420) (Jemidan ApS Stenoshus) 7 k Cofoco 33 1360 60 • Copenhagen Food Consulting ApS 33 31 39 35 1 Marie Louise Boslev Jørgensen 33 25 1050 2Jensen Annette 33 22 20 83 Madsen Kasper Rothman 33 22 20 83 Munk Peter33 24 57 57 3 Bjørn-Præst Morten Obel 46 92 88 22 Ihab Zohair Ghadban 61 85 1593 9 • Maxa Lubomir 33 23 71 35 ’ Skaaning Jesper 33 861148 3 Hvelplund Mene 33 25 94 03 4 Mette Stenbæk Andersen 33 25 25 01 Sørensen Tobias 55 73 9181 11 • Hammerstoft Marie Thierry 33 31 36 63 2 Christensen Erik Ravn 33 24 37 30 13 (630-E18.300-G4.812) Fredet) 17 (744-E13.500-G5.544) 4 Daginstitution 33 85 40 30 21-21B (728-E14.400-G2.660) 21 • Ejendomsadministrationen 33 22 43 01 1Ringsted Nikolai 33 23 86 46 3 Christensen Joan Lillian 33 24 78 43 4 Larsen Nanna 33 22 01 63 21A‘ Cadsen Meyer Lyngby Kenneth Aakerhjelm Og Line 33 2519 99 Edi Berisha 33 25 40 10 2 Christensen John 33 25 05 32 Christensen John During 33 25 05 32 4 Skov Jesper Rovsing 33 79 4512 8 Bergmann John 33 22 03 20 Pejtersen Lisbeth Lykke 33 24 40 54 21B’ Khalem Gamal 3321 02 07 Olsen Karen Høj 33 26 30 50 2 Gammelby Anne Marie 33 2141 44 4 Aasted Susanne 33 25 48 75 Christiansen Finn 33 23 28 64 Gottlieb Dorte 33 25 48 75

24 Rosted Ole 43 62 00 58 26 Taeger Uwe 43 62 03 73 28 Hansen PeterA 43 62 60 88 30 Jakobsen Rosa 43 64 74 01 32 Krjgh Gunvor 59 91 1857 34 Wilhjelm Peter43 64 26 01

45

47

49

ABILDGAARDS ALLÉ. DOKTOR Se Doktor Abildgaards Allé

ABILDGAARDSGADE 2100 København 0 Kort 148 El (Nicolai Abildgaard, maler f. ,743 d. 1809)

4

6

Kommune: Københavns Kommune Sogn: Østervold Valgkr.: Østbane Politikr.: København Politist.: 3 Kvarter: Østervold Lokalcenter: 2

10

ABILDAGER 2605 Brøndby Kort 156 A4-A5 (Abild, gi. dansk for æbletræ)

3 (502-E3.500-G607.2)

12

(Gerda Evely Baadsbøl) ’ Baadsbøl G 35 38 52 22

Kommune: Brøndby Kommune Sogn: Brøndbyvester

5 (503-E3.000-G595)

Valgkr.: Hvidovre Politikr.: Glostrup

14

(Bente Larsen og Bjørn Terje Asheim) ’ Asheim Bente 35 55 1432 Asheim Bjørn Terje 35 55 1432 7 J504-E3.000-G594.3) (Frans Thor Bak og Marianne Moritzen Bak) Marianne og Frans Moritzen Bak 35 26 00 56 9 (505-E3.000-G595) Daniel Blåne 35 388003 11 (506-E3.000-G595) (Thomas Elo Christensen) (Christensen Thomas Elo 35 42 34 62 13 (507-E3.050-G595.7) (Dorrit Røtzler Møller) Møller Dorrit Røtzler35 3804 01 • Kristensen Henriette Sjøgreen 86 1350 58 15 (508-E3.050-G595.7) 17 509-E3.050-G595) Søren Stendahl Plomgaard) 19 510-E3.100-G594.3) Anders Koch og Susanne Vinkel Koch) 21 (511-E2.300-G594.3) • PSchliintz 35 42 01 12 1 Schliintz Freddy 35 42 01 13 23 (512-E3.050-G595) (Lars Wesse Josephsen) ' Josephsen Lars 35 38 55 60 25 (513-E3.050-G595.7) (Morten Mikael Zeuthen) Zeuthen Karen Marie 35 5514 82 ZeutHen Morten 35 5514 82 27 (514-B3.100-G595.7) (PerJiirgensen) Hove-Jensen Julie 35 43 98 28 1Jurgensen Per35 26 52 75 29 (515-E3.100-G594.3) (Rolf ElmVarsen og Hanne Marie Elm-Larsep) ■Elm-LarserlRolf 35 42 60 23 31 516-E3.050Æ595) (Marita EliseUndholm) • Lindholm Mario 35 26 88 40 Lindholm Stig 35 26 88 40 Rådgivende Ingeniørfirma Stig Lindholm ApS 35 26 02 88 33 I517-E2.300-G595) (Ole B Christiansen) 2 Christensen Margrethe 35 26 62 09 35 (518-E3.050-G595)

9 Chr.ERotheCo.V/J.W .Møller 43 43 45 41 21 Hertz Bogtrykkergården A/S 43 76 32 13 Karfsen's Bogbinderi ApS 43 43 25 51 Nielsen & Krohn A/S 3616 40 55 27 Trans-Alko A/S 43 63 1033 4 Jakobsen Dorthe 35 34 1044 8 Green Cargo Road & Logistics A/S 43 76 06 03 16 1026 42 45 2544 43452544 43 45 25 44 43452909 43 45 29 09 43456010 43 45 60 10 76319900 76 31 99 00 A . N .Decorative Coatings A/S 75 56 65 86 Abilager Nobel Inks. A/S 43 45 0211 Abilager Nobel Inks A/S 43 42 04 67 Johan Sørensen ★ 43 45 75 01 Nigueria Nat. Petroleum 43 43 99 06 Nigueria Nat Pet Cop 43 45 27 34 Xsys Printsolutions Trenal Danmark A/S 86 22 2811

16

18

20

22

24

26

Sørensen Mane Lybeck 33 79 44 23 8Andersen Michael Christian Tomdal 33 26 26 56 Christensen Sigurd 33 24 12 57 18 Neferititi 33 24 27 59

28

30

26 28

Titex Danmark 70 1006 10 Sandvik A/S 43 46 51 00

20 (-Lille Istedgade3) 22 j-U lle Istedgade 5) 24-28 (-Halmtorvet 12-18, Lille Istedgade 7-9) 24 ’ Bindslev Dorte 33 24 91 20

32

ABILDGÅRDEN 2620 Albertslund Kort 145 G7

Senderovitz Cicilie 33 23 69 98 2 Heckmann Tonny 33 31 67 76 Marianne Kjær 33 25 09,60 Røssell Robert 33 31 67 76 4 Andreasen Kasper33 22 02 96 Winge Birgitte 33 3131 97 26 8 Berthelsen Carsten 33 7914 24

34

Østergaard Lars 33 79 20 95 3 Larsen Marianne 33 79 74 6, 4 Grahn Lennard 33 31 38 55 8 Kirk Katrine 33 21 80 68

Kommune: Albertslund Kommune Sogn: Herstedøster

36

(Karoline Graae Lorentzen) Lorentzen Johan 35 42 26 44 Lorentzen Karoline 35 42 26 44 (548-E3.100-G595) Lars Oxfeldt Mortensen) 549-E3.000-G594.3) (Sanne Bertram) Bertram Sanne 35 381146 (550-E1.900-G594.3) (John og Johanne Petersens Legat) ' Rasmussen Anne Lehn 35 55 83 06

23-25 (729-E9.000-G2.644) 23 • Meat Shop v/ Ehsan Ullah 33 22 06 07 8 Hansen Thomas Wahl 33 25 08 50 Karlis Vase 33 23 40 86 Zyklien Tabita 33 2108 50 27 (702-E11.000-G1.756) ( - Istedgade 24) 1 Schibsbye Stine 33 24 99 42 2 Berke Use 33 22 42 23

Valgkr.: Glostrup Politikr.: Glostrup

38

I

Karen og Per Bay Mogensen 43 64 49 60

ABELLS PLADS, KJELD Se Kjeld Abeils Plads

3 Schaeffner Per43 64 18 72 9 Poulsen Karen 43 62 29 29 II Lauridsen Irene 43 64 38 42 Lauridsen John 43 64 38 42 13 Bredberg Anne 48 1959 57 15 Faber Sanne 43 62 68 87 17 Larsen Johnny 43 62 82 72 19 Konoy Rikke 43 661126 23 1 Goldbach Grethe 43 62 1744 25 Bredberg Marianne 43 62 06 07 27 Jensen Leif 43 62 21 42 Nielsen Allan Aagaard 43 64 96 60 21

40

42

3Andersen Peter 33 24 97 98 Schibsbye Kerstin S3 24 58 40 4 Sørensen Anne-Mone 33 22 09 35 8 Homecker Rasmus 33 22 72 71

(551-E3.000-G594.3) (Anne Bohn Rasch) Rasch Anne Bohn 35 26 77 20 (552-E3.050-G594.3) (Rasmus Friis Jørgensen)

44

29 (703-E23.900-G4.745.5) (•»Istedgade 15-17)

46

Made with FlippingBook Learn more on our blog